Tato stránka vypadá daleko lépe za použití webových standardů, ale to musíte mít nainstalovaný příslušný prohlížeč nebo povolené styly :-)


Obsah:

Podvodné e-maily a jejich hrozba na síti FD:

Tento text vznikl pro informování zaměstnanců nebo studentů proti možným hrozbám, které číhají v emailových zprávách.

SPAM

není přímo hrozba, jen je dobré vědět, že spamování nepatří k dobrým mravům neboť se jedná o nevyžádané sdělení (nejčastěji reklamní) masově šířené přes email (ale i třeba diskuzní fórum). Proto si vždy důkladně rozmyslete, jestli svoji zpráva musíte "poslat opravdu všem..."

PHISHING

tak toto už hrozba být může, nicméně se dá odhalit. Jak říká wikipedie "Phishing je podvodná technika používaná na internetu k získávání citlivých údajů (hesla, čísla kreditních karet apod.) v elektronické komunikaci. K nalákání důvěřivé veřejnosti komunikace předstírá, že pochází z populárních sociálních sítí, aukčních webů, on-line platebních portálů nebo od IT administrátorů.".

Občas se tedy i ve svojich e-mailech můžete setkat se zprávou, která po Vás bude chtít poslat citlivé údaje, nebo zobrazit nějakou webovou stránku ve které vyplníte nějaký formulář citlivými údaji (často se maskuje za vzhledově stejnou stránku jakou používá např. vaše banka - jen URL je jiné!!!). Nic takového nedělejte a e-mail smažte. Pokud byste si přesto nebyli jisti, radši kontaktujte správce sítě FD (HelpDesk ČVUT).

Vzhledem k povaze e-mailů se může stát, že i Vaše e-mailová adresa je použita v rozesílaných phishingových zprávách. Pokud toto zjistíte, hned dejte vědet správě sítě FD (HelpDesk ČVUT).

Jak odhalit Phishingovou zprávu:

  • NIKDY A NIKDO (tedy i Oddělení počítačové techniky a síťových služeb) po Vás nebude chtít poslat přihlašovací údaje a pokud ano, tak se nejedná o DŮVĚRYHODNÝ zdroj!!! (...obecně by mělo platit, že by po Vás nikdo neměl chtít posílat citlivé údaje poštou, protože to odporuje bezpečnostní politice)
  • Často jsou phishingové zprávy automaticky překládány z jiného jazyka - jsou psány špatnou češtinou

Ukázky Phishingových zpráv: (všimněte si špatné češtiny...)

ukázka jedna


ukázka dva